Rescuemagazine | III Konferencja Naukowa z cyklu „Systemy ratownicze w Polsce a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe”
11267
single,single-post,postid-11267,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.4.3,vc_responsive
 
IMG_9640

III Konferencja Naukowa z cyklu „Systemy ratownicze w Polsce a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe”

  |   Wydarzenie   |   No comment

W dniach 20–21.04.2017 na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu odbyła się III Konferencja Naukowa z cyklu „Systemy ratownicze w Polsce a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe”. Organizatorem konferencji był Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Zakładu Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

 

ok2

 

Celem tegorocznej edycji była wymiana doświadczeń z zakresu medycyny cywilno-wojskowej, przedstawienie doświadczeń służb cywilnych i mundurowych oraz prezentacja najnowszych technologii i procedur w zakresie działań ratunkowych. Patronat nad konferencją objął wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. W komitecie honorowym zasiedli: rektor-komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, rektor Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Marek Ziętek, rektor Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego prof. dr hab. n. med. Janusz Bohosiewicz, rektor Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych płk pil. dr Piotr Krawczyk oraz dyrektor Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu Wincenty Mazurec, zaś przewodniczącym komitetu naukowego został prof. dr hab. Waldemar Machała.

 

Wśród prelegentów występujących w pierwszym dniu konferencji znaleźli się znakomici lekarze, ratownicy medyczni, przedstawiciele służb i naukowcy, w tym prof. Waldemar Machała, prof. Tomasz Jurek, dr hab. Łukasz Szarpak, dr hab. Jacek Kot, mjr lek. Grzegorz Lewandowski, mgr Tomasz Sanak i dr Wojciech Kopacki. Plan wykładów był niezwykle bogaty i urozmaicony. Organizatorzy zadbali również o podniebienia uczestników – smaczne przekąski serwowane w trakcie przerw i ciepły poczęstunek wszystkim dodały sił. A sił trzeba było mieć sporo, bo wykłady zakończyły się późnym wieczorem.

 

Drugi dzień to warsztaty, które składały się z dwóch części. Pierwsza to praca na kilku stacjach ćwiczeniowych, gdzie uczestnicy mogli – pod okiem instruktorów – zapoznać się z nowoczesnym sprzętem i procedurami postępowania medycznego. Dużą niespodzianką była możliwość poznania „od kuchni” pracy medyków na pokładzie KTO Rosomak. Na niewielu imprezach można zobaczyć taki pojazd, a na wrocławskiej konferencji uczestnicy mogli nie tylko go obejrzeć, ale także przekonać się o jego możliwościach w ruchu. Dla wielu było to niezapomniane doświadczenie. Pokaz taktycznej współpracy oddziału piechoty i KTO Rosomak w zadaniu polegającym na podjęciu poszkodowanych żołnierzy rozpoczął drugą część warsztatów. Po chwili przystąpiono do realizacji zadania ćwiczeniowego pt. „Kooperacja służb ratowniczych podczas zdarzenia hybrydowego”.

 

Wśród uczestników konferencji było wielu ratowników i medyków doskonalących się w postępowaniu ratowniczym w zdarzeniach o charakterze masowym. Ale nauki nigdy za wiele. Ćwiczenie, które przygotowali organizatorzy, zakładało siłowe opanowanie obiektu, eliminację przeciwnika i udzielenie pomocy rannym. Ćwiczono współpracę cywilnych służb ratowniczych z żołnierzami. Wszyscy, którzy brali udział w zadaniu – zarówno ćwiczący, jak i obserwatorzy – mogli wyciągnąć szereg wniosków.

 

ok4
ok5

 

Konferencja zakończyła się późnym popołudniem. Pora na podsumowanie. Naszym zdaniem już teraz należy rezerwować termin w kalendarzu, by wziąć udział w kolejnej, czwartej edycji Konferencji Naukowej „Systemy ratownicze w Polsce a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe”. Wydarzenie to z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu. Trzecia edycja to wspaniałe grono naukowe, ponad 400 uczestników, bogaty plan wykładów i ciekawe warsztaty.

 

Wielu zapewne zdaje sobie sprawę, że nad organizacją tego wydarzenia pracował cały zespół. Ale niewielu wie, że nie odbyłoby się ono, gdyby nie upór, wiara i godziny ciężkiej pracy zaledwie dwóch osób. Od nas specjalne gratulacje i wielkie brawa należą się dr Beacie Zysiak-Christ (WSOWL) oraz dr. Jackowi Smerece (UM). Dziękujemy za miłe przyjęcie, ciepłe słowa i możliwość poczynienia drobnego wkładu w tak wspaniałą imprezę.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.