Rescuemagazine | VI Obóz Kondycyjny Ratowników Wysokościowych Kęty 2017
11226
single,single-post,postid-11226,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.4.3,vc_responsive
 
ok1

VI Obóz Kondycyjny Ratowników Wysokościowych Kęty 2017

  |   Wydarzenie   |   No comment

W Kętach przez trzy dni ćwiczyli ratownicy wysokościowi.

 

ok2

 

W dniach 31 marca – 2 kwietnia 2017 roku ratownicy z piętnastu grup ratownictwa wysokościowego doskonalili swoje umiejętności na VI Obozie Kondycyjnym Ratowników Wysokościowych Kęty 2017. Gospodarzem tegorocznej edycji byli ratownicy wysokościowi z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Kęty. Przez trzy dni ponad 80 ratowników ćwiczyło techniki linowe pod okiem doświadczonych instruktorów. Założenia ćwiczeń wymagały doświadczenia i świetnego obycia ze sprzętem. Ćwiczono między innymi techniki podejścia do osób poszkodowanych oraz transport linowy osób poszkodowanych. Duży nacisk kładziono na zachowanie bezpieczeństwa przy stosowaniu poszczególnych technik. Zagadnienia, jakie tym roku organizatorzy postanowili uczestnikom przybliżyć, dotyczyły autoratownictwa w przemyśle oraz współpracy z załogą statku powietrznego. Nie zabrakło również ćwiczeń medycznych. Doskonalono umiejętności w zakresie oceny poszkodowanych, postępowania z osobą urazową i transportu poszkodowanych urazowych.

 

Rescue Magazine miał również swój mały wkład w przygotowanie tegorocznej edycji obozu. Wspólnie z firmą Paramedica zaproponowaliśmy organizatorom ćwiczenia z urządzeniem do mechanicznej kompresji klatki piersiowej – AutoPuls. W sobotni wieczór odbył się pokaz urządzenia, podczas którego uczestnicy obozu mogli zapoznać się z zasadą jego pracy. W niedzielę przed południem na poligonie ratowniczym GPR OSP Kęty przeprowadzono założenie taktyczne. Założeniem było podjęcie poszkodowanego, który w trakcie wspinaczki doznał utraty przytomności. Pierwszy ratownik bezpiecznie opuścił poszkodowanego na dno silosu. Został on zabezpieczony w noszach i przetransportowany na powierzchnię, gdzie w trakcie transportu na drugie stanowisko doszło u niego do nagłego zatrzymania krążenia. W trakcie podjętej akcji reanimacyjnej ratownicy mieli możliwość zastosować AutoPuls. Dzięki temu poszkodowany mógł być reanimowany w trakcie transportu przez kolejne stanowiska linowe, wskutek czego powróciły u niego funkcje życiowe, a następnie został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego.

 

ok3

 

VI Obóz Kondycyjny Ratowników Wysokościowych Kęty 2017 dobiegł końca. Po raz kolejny był okazją do spotkania się, wymiany doświadczeń, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem oraz zapoznania się z nowym sprzętem. Dziękujemy organizatorom GPR OSP Kęty za możliwość uczestniczenia w tym fascynującym wydarzeniu. Cieszymy się, że mogliśmy służyć radą; sami też wiele się nauczyliśmy. Już rezerwujemy czas w naszym kalendarzu na kolejną edycję. Dziękujemy!

 

ok4
ok5
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.